Nea Makri Team81417276626
Garden State Warriors1041118437

Ανακεφαλαίωση

Το one-man show του Σταματόπουλου και η μοναξιά του Φωτσηζώγλου

Για τον πρώτο όμιλο του κυπέλλου του MBL4on4 η NEA MAKRI TEAM υπέταξε τους GSW με σκορ 66-43. Ήταν μια νίκη εύκολη όπως αποδείχτηκε ή καλύτερα την έκανε εύκολη ο Σταματόπουλος για τους τυπικά γηπεδούχους με 17 τρίποντα στο παλμαρέ του.

Η αλήθεια είναι ότι ξεκίνησαν πολύ μουδιασμένα οι δύο ομάδες, αφού η 1η περίοδος έληξε μόλις 10-8 υπέρ των φιλοξενούμενων! Κι όμως μέχρι εκεί είδαμε και ανταγωνιστικό παιχνίδι. Ο Φωτσηζώγλου των GSW πάλευε μόνος του στο σκορ, με τον Πέππα να ακολουθεί όσο μπορούσε, όμως οι υπόλοιποι δεν μπήκαν στον ρυθμό του αγώνα. Αυτό μαζί με την αμυντική απουσία οδήγησε στη νίκη της NMK και στα 3 επόμενα 12λεπτα εκτοξεύοντας την διαφορά από το ημίχρονο και τελειώνοντας την υπόθεση του ματς. Οι 2 πύργοι Φατούρος και Γιοπάνος ήταν σταθεροί κια πρόσφεραν τα μέγιστα, ενώ ο Ζερβός τα πήγε περίφημα στο ντεμπούτο του.

Μάλιστα οι NMT κατέβηκε χωρίς αλλαγή στο παιχνίδι, όμως διαχειρίστηκε εξαιρετικά την κατάσταση. Τελευταία ευκαιρία για είσοδο στην επόμενη φάση για τους κίτρινους το επόμενο παιχνίδι, ενώ η NMT θα προσπαθήσει να κλειδώσει την είσοδό της στα νοκ άουτ παιχνίδια.